System stropowy TERIVA – Stropy TERIVA to najpopularniejsza metoda wykonywania stropów w Polsce. Jest on stosunkowo prosty oraz nie wymaga dużego nakładu czasu. Do jego zastosowania używa się dwóch głównych elementów – belek i pustaków oraz elementów dodatkowych, takich jak kształtki czy drewniane kołki służące jako stemple. Potrzebować będziemy również betonu, zbrojenia oraz desek, które posłużą nam jako szalunek w miejscach schodów i kominów. Jednak zanim zabierzemy się do pracy – sprawdźmy jakie materiały mamy dostępne.
- Belki – występują w wielu rozmiarach, różniąc się długością oraz grubością zbrojenia.
- Pustaki – mają różne rozmiary i różną ilość komór. Wykonuje się je z keramzytu lub żużlobetonu. Różnią się wysokością izolacyjności termicznej i akustycznej, rozmiarami oraz ceną. Keramzytowe będą lepiej izolowały ciepło, jednak są droższe niż żużlobetonowe.
- Kształtki typu C i typu L – pierwsze pomogą nam zachować równomierny rozkład belek między pomieszczeniami, a drugie zabezpieczą krańce budynku przy wylewaniu betonu.
Jak wykonać strop Teriva?
- 1. Belki stropowe. Budowę tego rodzaju stropu należy zacząć od ułożenia belek stropowych na wcześniej przygotowanych ścianach. Powinniśmy rozłożyć je co (mniej więcej) długość pustaków. Pod belkami warto umieścić kształtki typu C, które pozwolą nam zachować jednolite obelkowanie stropów między pokojami.
- 2. Pustaki TERIVA. Rozkładanie pustaków zaczynamy od skrajnych części belek, tak by jednocześnie dokładniej wymierzyć odległość między belkami i w razie potrzeby skorygować ją.
- 3. Stemplowanie. Przed rozłożeniem reszty pustaków na belkach musimy upewnić się, że strop się nie zapadnie. W tym celu pod belkami ustawiamy drewniane stemple lub metalowe teleskopowe podpory. Należy również pamiętać, by między stemplami umieścić długą deskę, tak by nie stemplować każdej belki osobno.
- 4. Następnie możemy rozłożyć resztę pustaków na całym stropie, jednak należy pamiętać o pozostawieniu przerw na wykonanie tzw. żeber rozdzielczych. Później w tych miejscach umieścimy zbrojenia.
- 5. Kolejnym krokiem będzie wykonanie szalunków w miejscu, gdzie będą znajdywały się schody i komin. W tym celu użyjemy desek, z których należy przygotować szalunek o wysokości wyższej niż zaplanowana wylewka. Musimy też przygotować obrzeża stropu. Warto wykorzystać tutaj kształtki zewnętrzne typu L, które ułatwią to zadanie.
- 6. Gdy szalunki są już gotowe, musimy wykonać zbrojenie stropu. Musimy je wykonać na wszystkich obrzeżach stropu, w przerwach między pustakami (w żebrach rozdzielczych) oraz dookoła otworu na schody. Możliwe, że w Twoim projekcie znajdują się również inne miejsca, które należy zbroić. Sprawdź to, zanim przejdziesz do następnej czynności!
- 7. Teraz czas na beton. Najlepiej zamówić go z hurtowni – jest on wtedy dostarczany specjalną pompą, która pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Należy pamiętać, by wylewanie betonu zacząć od miejsc podstemplowanych. Po zalaniu całego stropu należy wygładzić całą jego powierzchnię, jednocześnie usuwając przy tym powietrze, które zatrzymało się w betonie.
- 8. W miejscach, w których przewidujemy stawianie ścianek kolankowych, należy umieścić metalowe pręty. Będą one pomocne przy mocowaniu elementów dachu.
- 9. Ostatnim elementem jest podlewanie betonu. Robimy to często, aż do momentu całkowitego stwardnienia betonu.
Ważne! Pamiętaj, że stemple możesz usunąć dopiero po ok. 28 dniach, jednak wskazane jest, by stały dłużej. Dopiero po około miesiącu beton nabiera swojej ostatecznej wytrzymałej formy.
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.
Ruda 111B, 98-200 Sieradz
Telefon: 603 756 273
Telefon: 695 939 134
Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl