Technologie budowlane

System LECA BLOK

System Leca®BLOK składa się z wysokiej klasy materiałów keramzytowych, dzięki którym możemy wybudować każdą ścianę w domu. W jego skład wchodzą wszystkie elementy konstrukcyjne, takie jak pustaki, kanały wentylacyjne, kształtki nadprożowe itp.  Wszystkie elementy tego systemu wykonane są z ekologicznego, naturalnego surowca, jakim jest keramzyt. Wytwarza się je z glin pęczniejących (materiału, który występuje naturalnie w przyrodzie) przy pomocy obróbki cieplnej. System LECA®Blok często jest wykorzystywany przez firmy, które stawiają na innowacje i patrzą perspektywicznie w przyszłość. Wysoki stopień termoizolacji pozwala w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu. Keramzytobeton jest tworzywem ceramicznym, odpornym na upływ czasu i bezpiecznym dla człowieka. Ponadto jest doskonałym izolatorem dźwięku, co jest kluczową zaletą, zwłaszcza w dużych miastach czy w pobliżu ulic.

Co zawiera system Leca®BLOK?

  • 1. Bloczki fundamentowe – bloczki wykonane z keramzytobetonu służą do wznoszenia fundamentów oraz ścian piwnic. Ich izolacja termiczna czterokrotnie przewyższa zwykłe bloczki betonowe. Pozwalają na budowę ścian o grubości 24 i 38 cm.
  • 2. Bloczki akustyczne 18 i 18g – bloczki przeznaczone są do wznoszenia ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach, gdzie wymagana jest wysoka izolacja akustyczna, np. między pokojami sypialnianymi itp. Oba rodzaje bloczków różnią się wytrzymałością, bloczki 18 mają wytrzymałość na poziomie 9,5 MPa, natomiast bloczki 18g – 12,5 MPa. Bloczki mają szerokość 18 cm.
  • 3. Bloczki akustyczne 24/20 – przeznaczone są do budowania ścian o jeszcze większej izolacyjności akustycznej niż bloczki 18 i 18g. Ściany wykonane z tego materiału i otynkowane, pozwalają uzyskać izolację akustyczną na poziomie 52-55 dB. Wykorzystuje się je przy wznoszeniu budynków w miejscach o dużym natężeniu hałasu, tj. przy drogach, liniach kolejowych czy lotniskach.
  • 4. Pustaki keramzytowe 24 – używa się ich do budowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Ściany zewnętrzne z tych pustaków najczęściej wykonujemy techniką dwu- lub trójwarstwową, gdyż wtedy najlepiej wykorzystujemy potencjał tego materiału. Występują w kolorze czerwonym oraz szarym.
  • 5. Pustaki keramzytowe 12 – wykorzystuje się je do wznoszenia ścianek działowych oraz ścian osłonowych w konstrukcji kilkuwarstwowej. Keramzytowe ścianki działowe charakteryzują się dużą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, więc są idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o ściany między pokojami. Występują w kolorze czerwonym i szarym.

UWAGA: wszystkie powyższe elementy łączymy zaprawą cementowo-wapienną na pełną spoinę pionową i poziomą. Możemy również wykorzystać zaprawę ciepłochronną, która wchodzi w skład systemu LECA® BLOK.

  • 6. Kształtki nadprożowe U 24 I 36,5 – przeznaczone są do wykonywania szalunków wieńców oraz nadproży monolitycznych. Szerokość należy dobrać względem szerokości ścian konstrukcyjnych. Występują szare i czerwone kształtki.
  • 7. Pustaki wentylacyjne – dzięki keramzytowej konstrukcji są odporne na pleśń, grzyby oraz wilgoć. Podobnie jak inne elementy wykonane z tego materiału – bardzo dobrze izolują ciepło i hałas. Pustaki łączymy przy użyciu zaprawy cementowej, pamiętając o wyrównaniu wewnętrznych ścianek pustaków. Dostępne są pustaki jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowe.
  • 8. Pustaki keramzytowe stropowe – wykorzystuje się je do stropów typu TERIVA. Mają bardzo dobrą izolację akustyczną i termiczną. Są lekkie i łatwe w transporcie, dzięki czemu nie musimy wykorzystywać dźwigów i podnośników przy budowie stropu. Występują w kilku wariantach, różniących się rozmiarem i ilością komór. Dowiedz się więcej o systemie TERIVA!

Warto pamiętać, że wymiary wszystkich elementów keramzytowych są takie same jak w przypadku klasycznych żużlobetonowych. Pozwala to na łączenie tych materiałów, na przykład wykonując ściany zewnętrzne przy wykorzystaniu systemu LECA®BLOK, a ścianki działowe z pustaków żużlobetonowych.

Podsumowując: jeśli zależy Ci na domu, który będzie energooszczędny i doskonale wyciszy otoczenie to system Leca®BLOK będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwoli również zaoszczędzić na materiałach dodatkowych, gdyż wszystkie łączenia wykonasz tym samym rodzajem zaprawy i połączysz w ten sam sposób.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

 Ruda 111B, 98-200 Sieradz
 Telefon: 603 756 273
 Telefon: 695 939 134
 Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl