Technologie budowlane

Prefabrykaty z żużlobetonu

Do produkcji wyrobów żużlobetonowych wykorzystuje się żużel paleniskowy. Żużel paleniskowy otrzymuje się jako odpad przy spalaniu węgla kamiennego i jest używany jako wypełnienie do stropów i stropodachów oraz jako kruszywo do betonów. Z żużlobetonu najczęściej wykonywane są pustaki ścienne i stropowe. Sam żużel jest to kruszywo sztuczne, nie poddane na obróbkę termiczną, mające niejednorodną frakcję, od spieczonych brył, okruchów i drobnych ziaren piasku do miału.

Niejednorodność kruszywa z żużla paleniskowego wpływa na jakość betonu wykonanego w technologii żużlobetonu, dlatego żużel używany do prefabrykatów żużlobetonowych musi spełniać określone normy.

Żużlobeton to bardzo atrakcyjne kruszywo ze względu na niską cenę i stosunkowo mały ciężar.

Pustaki ścienne z żużlobetonu

W zależności od składu, wytrzymałość prefabrykatów na ściskanie wynosi o 2 do 11 MPa. Minusem tej technologii są skłonności do zmian objętościowych, zarówno skurcz jaki i pęcznienie. Przyczyną tego zjawiska są cząsteczki niespalonego węgla. Podczas przechowywania w warunkach suchych obserwuje się skurcz a w warunkach wilgotnych skurcz betonu zanika, a obserwuje się jego pęcznienie.

Prefabrykaty z żużlobetonu nie są odporne na długotrwałą wilgoć i nie powinny być narażane na stałe zawilgocenie powyżej 75%. Kolejnym minusem jest duża przenikalność cieplna, co wymusza dodatkowe ocieplanie budynków. Do tynkowania ścian i stropów wykonanych z żużlobetonu, nie zaleca się wykonywania bezpośrednio tynków gipsowych. Należy wcześniej wykonać obrzut cementowy lub cementowo-wapienny, a dopiero potem wykonać tynk gipsowy.

Obecnie najcześciej produkowanymi prefabrykatami w tej technologii są pustaki ALFA1 P+W do wznoszenia ścian nośnych i zewnętrznych oraz pustaki ALFA1/2 do wznoszenia ścian działowych. Na rynku istnieje też duża gama pustaków żużlobetonowych do stropów TERIVA

Pustaki stropowe z żużlobetonu

Podsumowując, pustaki żużlobetonowe to najtańszy materiał budowlany, będący alternatywą dla całej gamy pustaków ceramicznych, keramzytobetonowych i wyrobów z betonu komórkowego. Ponieważ prefabrykaty żużlobetonowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ, ściany zewnętrzne projektowane jako dwuwarstwowe, wymagają dodatkowego docieplenia 10 cm styropianu.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

 Ruda 111B, 98-200 Sieradz
 Telefon: 603 756 273
 Telefon: 695 939 134
 Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl