Poradniki budowlane

Stawiamy ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia z betonu – solidna ochrona działki. Ogrodzenie betonowe wykonane z gotowych elementów to często spotykany widok, zwłaszcza na obrzeżach miasta. Ich solidność, prostota wykonania oraz cena, sprawiają, że często wybieramy ten sposób ogrodzenia naszej posesji. W każdym mieście znajdziemy betoniarnię lub hurtownie, w której możemy zaopatrzyć się w gotowe elementy. Występują przęsła jedno- i dwustronne, które różnią się wzorem, który występuje odpowiednio po jednej lub po obu stronach.

Czego potrzebujemy, by wykonać ogrodzenie betonowe?
Zestaw do budowy płotu betonowego składa się z dwóch lub trzech rodzajów elementów. Pierwszym są betonowe słupki, które służą jako stelaż całego ogrodzenia. Drugi element to przęsła betonowe. Ich długość oraz wysokość może się różnić w zależności od modelu ogrodzenia. Trzecim (opcjonalnym) elementem ogrodzenia są przęsła szczytowe – zazwyczaj bardziej ozdobne i często zakończone łukiem części, które umieszczamy w najwyższej części płotu. Wszystkie elementy są zbrojone, przez co ogrodzenie jest odpowiednio sztywne.

Do postawienia płotu będziemy potrzebowali również betonu oraz sporych kamieni, które pozwolą nam tymczasowo ustabilizować słupki.

Jak postawić betonowy płot?

Pierwszym krokiem będzie odpowiednie wymierzenie otworów, w których umieścimy betonowe słupki. W tym celu musimy zmierzyć przęsło i dodać do niego grubość jednego słupka. Po wyznaczeniu osi, po której ma przebiegać ogrodzenie, wykopujemy otwory o głębokości ok. 70 cm (głębsze, jeśli ogrodzenie jest wyjątkowo wysokie). Otwory powinny mieć wymiary co najmniej 40 x 40 cm. Teraz warto w pierwszych dwóch otworach umieścić słupki i starannie obłożyć je kamieniami tak by trzymały pion. Między słupkami umieścimy przęsło i przy pomocy poziomicy wyznaczymy odpowiedni poziom danego przęsła. Następnie, używając sznurka, przedłużymy otrzymany poziom, by wyznaczyć wysokość całego ogrodzenia. Nawet jeśli teren nieznacznie opada, warto trzymać się tego wymiaru, gdyż równe ogrodzenie wygląda znacznie lepiej niż „schodkowe”.

Następnym krokiem będzie usadowienie reszty słupków i pierwszej warstwy ogrodzenia względem obranej wysokości. Słupki ustawiamy pionowo, usztywniając je kamieniami. Przęsła układamy na bieżąco, żeby mieć pewność, że wszystkie słupki dzieli taka sama odległość. Kiedy pierwsza warstwa ogrodzenia będzie już stała, powinniśmy sprawdzić wszystko jeszcze raz przy użyciu poziomicy. Następnym krokiem będzie zabetonowanie słupków w gruncie, a tego kroku nie można później skorygować. Gdy beton wyschnie, możemy przystąpić do ostatniego etapu – wsunięcia reszty elementów między słupki. Jeżeli odpowiednio wymierzyliśmy odległości, nie powinno być z tym problemu. Jeżeli ogrodzenie jest bardzo wysokie – można wykorzystać do tego wyciągarkę zamocowaną na specjalnym stelażu, jednak jest to dużo bardziej pracochłonne niż w przypadku ogrodzenia o standardowej wysokości.

Na koniec warto zadbać, by nie było przerwy między ogrodzeniem i gruntem. Jeżeli teren jest płaski, a odpowiednio wymierzyliśmy pierwsze przęsło, to tego problemu nie ma. Jeśli jednak teren lekko opada, a ogrodzenie nie jest wykonane w sposób „schodkowy”, to musimy przysypać szczeliny ziemią. Można wykorzystać do tego ziemię, która pozostała po otworach na słupki. Dobrym pomysłem jest również wykonanie paska z drobnych kamyków czy kory między ogrodzeniem a trawnikiem, dzięki czemu płot pozostanie czysty i będzie lepiej wyglądał.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

 Ruda 111B, 98-200 Sieradz
 Telefon: 603 756 273
 Telefon: 695 939 134
 Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl