Poradniki budowlane

Stawiamy ściany działowe

Jak budować ścianki działowe? Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy podzielić nasz dom na mniejsze pomieszczenia. Często wykorzystuje się je, aby oddzielić część kąpielową łazienki od toaletowej czy wyznaczyć małą garderobę w sypialni. Popularne też są rozwiązania, w których ścianka działowa ma tylko ok. metr wysokości i służy jako element do zamocowania telewizora czy blatu. Znamy dwa sposoby stawiania ścianek działowych.

Ścianki z karton-gipsu. Pierwszym jest metoda szkieletowa, polegająca na wyznaczeniu ściany, przygotowaniu jej szkieletu z profili aluminiowych i przyczepieniu do nich płyt z karton gipsu. Ten sposób sprawdzi się, jeżeli ściana nie będzie miała żadnego zastosowania. Nie powiesimy na takiej ścianie dużej ilości szafek czy innych mebli. Płyty GK mają słabą izolację akustyczną oraz cieplną. Ich zastosowanie sprawdzi się w piwnicach czy garażach.

Ściany działowe murowane

Lepszym i solidniejszym sposobem jest wymurowanie ścianki działowej. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz niski współczynnik przepuszczania dźwięków, to rozwiązanie nadaje się do pokojów dziennych, łazienek czy kuchni. Dzięki solidnemu wykonaniu możemy na niej powiesić meble czy sprzęt RTV, co daje jej dużą przewagę nad ścianką z GK. Przy murowaniu ściany należy pamiętać, że taka ścianka powinna znajdować się bezpośrednio na posadzce betonowej lub stropie, a nie jak w przypadku metody szkieletowej – na podłodze czy parkiecie. Murując ściankę działową, wykorzystamy cegły, bloczki lub pustaki oraz zaprawę murarską.

Ściany działowe z bloczków keramzytowych

Bloczek akustyczny Leca® BLOK 18

Keramzytowy Bloczek akustyczny Leca BLOK 18 o wytrzymałości 9,5 MPa, służy do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych, ścian między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, szeregowym i hotelach. Bloczki keramzytowe Leca BLOK 18 charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną sięgająca do 58 dB

Bloczek akustyczny Leca® BLOK 18g

Keramzytowy Bloczek akustyczny Leca BLOK 18g o wytrzymałości 12,5 MPa, służy do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych, ścian między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, szeregowym i hotelach. Bloczki keramzytowe Leca BLOK 18g charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną sięgająca do 57 dB

Bloczek akustyczny Leca® BLOK 24/20

Keramzytowy Bloczek akustyczny 24/20 z systemu Leca® BLOK o wytrzymałości 11 MPa, służy do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych o najwyższych parametrach izolacyjności akustycznej, ścian między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, szeregowym i hotelach. Bloczki keramzytowe Leca BLOK 24/20 charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną sięgająca do Rw-59 dB

Bloczki keramzytowe akustyczne będą dobrym wyborem do sypialni, gdzie potrzebujemy dobrego wyciszenia. Ich izolacja akustyczna sięga do 58 dB. Keramzyt jest lekkim materiałem, więc wznosząc ściankę z tego materiału na piętrze, nie musimy się martwić o wytrzymałość stropu. Bloczki keramzytowe są często specjalnie wyprofilowane, przez co możemy zrezygnować ze spoin pionowych. Występują one w wielu rozmiarach, przez co sami możemy zdecydować, jak szeroką ścianę chcemy postawić.

Ściany działowe z pustaków keramzytowych

Pustaki keramzytowe to alternatywa dla bloczków. Są mniej dźwiękoszczelne, ale za to lepiej izolują temperaturę. Wykorzystuje się je głównie w kuchni oraz pokoju dziennym. Podobnie jak bloczki, są bardzo lekkie i nadają się na ścianki działowe na piętrach. Dzięki wyprofilowaniu – w tym przypadku również rezygnujemy ze spoin pionowych, a w poziomie wykorzystujemy zaprawę murarską o grubości 10 mm.

Ściany działowe z pustaków żużlobetonowych

Inną opcją są pustaki żużlobetonowe. Są najcięższym materiałem stosowanym do budowy ścianek działowych. Przed ich użyciem należy się upewnić czy strop wytrzyma taki nacisk. Do ścianek działowych używa się najczęściej pustaków ALFA ½, gdyż są dużo węższe niż pustaki całe i zajmują mniej miejsca. Przy ich wykorzystaniu użyjemy pełnej spoiny pionowej i poziomej o wysokości 10 mm.

Po wybudowaniu ścianki działowej musimy ją otynkować, a potem pomalować. Ten etap możemy pominąć, jeśli ścianka znajduje się w garażu czy piwnicy – czyli w miejscach, w których użyteczność jest ważniejsza niż wygląd.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

 Ruda 111B, 98-200 Sieradz
 Telefon: 603 756 273
 Telefon: 695 939 134
 Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl