Projektując dom, musimy zwrócić uwagę na rodzaj stropu, który chcemy zastosować. Nasz wybór musimy uzależnić od wielu czynników, takich jak np. ilość kondygnacji w domu czy obecność ścianek działowych na piętrach. Główną rolą stropu jest przeniesienie obciążeń na ściany nośne lub kolumny, a także usztywnienie całej konstrukcji budynku. Strop również oddziela piętra i pełni funkcję izolacji termiczno-akustycznej między nimi. Przy budowie domu najczęściej wykorzystujemy stropy gęstożebrowe, żelbetowe, stropy typu Filigran oraz różnego rodzaju stropy drewniane (belkowe, żebrowe itp.).
Rodzaje stropów
Strop żelbetowy
Wykonuje się go w pomieszczeniach o szerokości do 5-6 m. Jego grubość waha się między 16 a 60 mm. Do jego wykonania potrzebujemy dużej ilości zbrojenia i dużo wolnego czasu – ten rodzaj stropu wykonuje się najdłużej ze wszystkich. Jego zaletą jest to, że można go dostosować niemal do wszystkich kształtów pomieszczeń, przez co wykorzystuje się go w domach mających wiele pokojów o nieregularnych wymiarach.
Strop Filigran
Podobnie jak strop żelbetowy idealnie nadaje się do pomieszczeń o skomplikowanym kształcie i maksymalnej szerokości do 12 m. Przygotowując go, musimy użyć specjalnej kratownicy (co 75 cm) oraz prefabrykowanych płyt (o grubości min. 5 cm oraz wadze ponad 100 kg!). Między kratownicami oraz na nich musimy dodatkowo wykonać zbrojenie, na które wylewa się beton, a następnie układa przygotowane wcześniej płyty.
Strop gęstożebrowy TERIVA
Ten rodzaj jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Wykonuje się go przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym, gdzie rozpiętość pomieszczeń nie przekracza 8 m. Dzięki prefabrykowanym elementom czas konstrukcji stropu jest skrócony do minimum. W Polsce bardzo dużo firm specjalizuje się w budowie tego rodzaju stropu, dzięki czemu możemy łatwo znaleźć konkurencyjną ofertę. Elementami stropu TERIVA są:
- Belki stropowe, na których znajduje się cała konstrukcja. Są wykonane z betonowej stopki i zatopionym w niej żelaznym zbrojeniu. Zależnie od naszych potrzeb, belki występują w rozmiarach od 1,8 do 8,0 m oraz wytrzymałości od 4,0 kN/mkw do 8,0 kN/mkw.
- Pustaki stropowe wykonywane z keramzytu lub żużlobetonu. Wybierając pustaki, warto zwrócić uwagę na ich wymiary oraz ilość komór. Wpływają one na grubość stropu oraz izolacyjność cieplną i akustyczną. Dla inwestorów ważne jest również to, że keramzyt to budulec ekologiczny. Występują pustaki od dwóch do dwunastu komór i wymiarach 37 – 52 cm (szerokość) oraz 21 – 30 cm (wysokość). Długość wszystkich pustaków jest taka sama i wynosi 24 cm.
- Kształtki wieńcowe typu C i typu L, które służą do wykonywania wieńców w stropach TERIVA.
Dlaczego warto wybrać strop TERIVA?
- Jego elementy są ogólnodostępne i nie trzeba ich sprowadzać z daleka. Są łatwe w transporcie, zarówno z fabryki na plac budowy, jak i z placu budowy na szczyt budynku. Dzięki swojej masie nie wymagają wykorzystywania dźwigów czy podnośników.
- Pustaki to bardzo dobry materiał izolacyjny. Zwłaszcza te wykonane z keramzytu doskonale izolują ciepło oraz dźwięk.
- Belki można dostosowywać do własnych potrzeb. Są one konstruowane w modułach co 20 cm, dzięki czemu dowolnie możemy je skrócić, jeśli nasze pomieszczenie okaże się węższe.
- Brak deskowania pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jego miejsce w stropach tego typu zajmują podpory montażowe.
- Strop TERIVA ułatwia planowanie ścianek działowych. Warto pod nimi zastosować podwójne belkowanie lub podwójne żebrowanie. Ścianki stawiamy równolegle lub prostopadle do belek.
Sprawdź jak wykonać strop TERIVA
Ten rodzaj stropu ma również swoje nieliczne wady. Przede wszystkim strop należy dokładnie zaprojektować i dobrać odpowiedni rodzaj materiałów. Wykonanie takiego stropu wymaga też dużych umiejętności, ponieważ w stropie musi być zastosowana odpowiednia ilość podpór, żeber rozdzielczych itp. Wykorzystując pustaki żużlobetonowe, musimy mieć również świadomość, że ich izolacja akustyczna będzie dużo niższa niż w przypadku keramzytowych.
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.
Ruda 111B, 98-200 Sieradz
Telefon: 603 756 273
Telefon: 695 939 134
Mail: lukasz.swiniarski@wp.pl